** All Prizewinners **

Prizewinners 2022

Prizewinners 2020

Luciano Correa BARRAZA
Luciano Correa BARRAZA | Foto: Fernanda González Herrada
Gianluca IADEMA
Gianluca IADEMA | Foto: Isidoro Marco Iadema
Javier QUISLANT GARCÍA
Javier QUISLANT GARCÍA | Foto: Privat
Tomasz SZCZEPANIK
Tomasz SZCZEPANIK | Foto: Weronika Klepaczka

Laureates 2018

DUO TIMOSHENKO/DESSEVA
DUO TIMOSHENKO/DESSEVA | Foto: Johannes Gellner
DUO BURGOS/GERZENBERG
DUO BURGOS/GERZENBERG | Foto: Johannes Gellner
DUO JUOLA/KANG
DUO JUOLA/KANG | Foto: Johannes Gellner
SIMPLY QUARTET
SIMPLY QUARTET | Foto: Johannes Gellner
NEW MUSIC QUARTET
NEW MUSIC QUARTET | Foto: Johannes Gellner
TRIO MARVIN
TRIO MARVIN | Foto: Johannes Gellner
TRIO GALLIEN
TRIO GALLIEN | Foto: Johannes Gellner
TRIO PHAROS
TRIO PHAROS | Foto: Privat
GILDAS QUARTET
GILDAS QUARTET
DUO MENDES/HEIß
DUO MENDES/HEIß

Laureates 2017

Jungjik KIM
Jungjik KIM
Sehyung KIM
Sehyung KIM | Foto: Elena Kim

Laureates 2015

QUARTETTO LYSKAMM
QUARTETTO LYSKAMM | Foto: Johannes Gellner
QUARTET BERLIN-TOKYO
QUARTET BERLIN-TOKYO
BELENUS QUARTETT
BELENUS QUARTETT | Foto: Johannes Gellner
TRIO JADE
TRIO JADE | Foto: Johannes Gellner
TRIO ATANASSOV
TRIO ATANASSOV | Foto: Johannes Gellner
Duo Kimberley BOETTGER-SOLLER / Melissa GORE
Duo Kimberley BOETTGER-SOLLER / Melissa GORE | Foto: Johannes Gellner
Duo Pia Salome BOHNERT / Linda LEINE
Duo Pia Salome BOHNERT / Linda LEINE | Foto: Johannes Gellner
Duo Andreas BEINHAUER / Anna GRACZYKOWSKA
Duo Andreas BEINHAUER / Anna GRACZYKOWSKA | Foto: Johannes Gellner

Laureates 2014

Juan DE DIOS MAGDALENO
Juan DE DIOS MAGDALENO
Ayaz Gambarli
Ayaz Gambarli

Laureates 2012

QUATUOR VARÉSE
QUATUOR VARÉSE
GÉMEAUX QUARTETT
GÉMEAUX QUARTETT
SCHUMANN QUARTETT
SCHUMANN QUARTETT | Foto: Thomas Raggam
TRIO SHAYKIN / KRAVTSOV / ZEMLERUB
TRIO SHAYKIN / KRAVTSOV / ZEMLERUB | Foto: Dagmar Leis
TRIO SUYANA
TRIO SUYANA | Foto: Dagmar Leis
Duo Sylvia Rena ZIEGLER/ Friederike WIESNER
Duo Sylvia Rena ZIEGLER/ Friederike WIESNER
Duo Jakob PILGRAM / Mischa SUTTER
Duo Jakob PILGRAM / Mischa SUTTER
Duo Nora LENTNER / Klara HORNIG
Duo Nora LENTNER / Klara HORNIG

Laureates 2011

Simone MOVIO
Simone MOVIO
Hooshar KHAYAM
Hooshar KHAYAM

Laureates 2009

AMARYLLIS QUARTETT
AMARYLLIS QUARTETT | Foto: Alexander Wenzel
QUATUOR VOCE
QUATUOR VOCE | Foto: Alexander Wenzel
ANIMA QUARTET
ANIMA QUARTET | Foto: Alexander Wenzel
Duo Tobias BERNDT / Alexander FLEISCHER
Duo Tobias BERNDT / Alexander FLEISCHER | Foto: Alexander Wenzel
Duo So-Young KIM / So-Jin KIM
Duo So-Young KIM / So-Jin KIM | Foto: Alexander Wenzel
Duo Andrea KIM / Florian von RADOWITZ
Duo Andrea KIM / Florian von RADOWITZ | Foto: Alexander Wenzel
Duo Stefan HEMPEL / Daniel SEROUSSI
Duo Stefan HEMPEL / Daniel SEROUSSI | Foto: Alexander Wenzel
Duo Katharina PERSICKE / Pauliina TUKIAINEN
Duo Katharina PERSICKE / Pauliina TUKIAINEN | Foto: Alexander Wenzel
Duo Martina HETZENAUER / Edith BRANDENBRICK
Duo Martina HETZENAUER / Edith BRANDENBRICK | Foto: Alexander Wenzel
Duo Tomasz WIJA / David SANTOS
Duo Tomasz WIJA / David SANTOS | Foto: Alexander Wenzel

Prizewinners 2008

Andreas BESCHORNER
Andreas BESCHORNER

Prizewinners 2006

String Quartet

MINETTI QUARTETT

MINETTI QUARTETT (Austria)

2nd Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a work of Modern Music for String Quartet No. 2 op. 59 by Karol Szymanowski

Maria EHMER, Violin (Austria)
Markus HUBER, Viola (Austria)
Anna KNOPP, Violin (Austria)
Leonhard ROCZEK, Violoncello (Austria)

RUBENS QUARTETT

RUBENS QUARTETT (The Netherlands)

3rd Prize & Special Prize for the Best Interpretation of Franz Schubert for String Quartet in B flat major op. Post. 168 D 112

Joachim EIJLANDER, Violoncello (The Netherlands)
Roeland JAGERS, Viola (Austria)
Sidonie RIHA, Violin (Germany)
Quirine SCHEFFERS, Violin (Austria)

* The 1st Prize was not awarded.


ATOS TRIO

ATOS TRIO (Germany)

 1st Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a Work by Franz Schubert for the Trio in B flat major D 898

Stefan Heinemeyer, Violoncello (Germany)
Thomas Hoppe, Piano (Germany)
Annette von Hehn, Violin (Germany)

TRIO MONTPARNASSE

TRIO MONTPARNASSE

Special Prize for the Best Interpretation of a Work of Modern Music for Trio No. 1 (1984/85) by Mauricio Kagel

Aurélie NAMONT, Piano (France)
Naoko OGIHARA, Violin (Japan)
Sonja Lena SCHMID, Violoncello (Germany)

TRIO IMAGE

TRIO IMÀGE (Germany)

3rd Prize ex aequo & Audience Prize

Gergana GERGOVA, Violin (Bulgaria)
Pavlin NECHEV, Piano (Bulgaria)
Saerom PARK, Violoncello (Republic of Korea)

MORGENSTERN TRIO

MORGENSTERN TRIO (Germany)

3rd Prize ex aequo

Catherine KLIPFEL, Piano (France)
Nina REDDIG, Violin (Germany)
Emanuel WEHSE, Violoncello (Germany)

* The 2nd Prize was not awarded.


Duo for Voice and Piano (LIED)

Duo Stacey BARTSCH / Peter McGILLVRAY

Duo Stacey BARTSCH / Peter McGILLVRAY

2nd Prize



Peter McGILLVRAY, Baritone (Canada)
Stacey BARTSCH, Piano (Australia) - Professorship at KUG

Duo Raphael FAVRE / Chiho TOGAWA

Duo Raphael FAVRE / Chiho TOGAWA

3rd Prize




Raphael FAVRE, Tenor (Switzerland)
Chiho TOGAWA, Piano (Japan)

Duo Wakako NAKASO / Jone PUNYTE

Duo Wakako NAKASO / Jone PUNYTE

Special Prize for the Best Interpretation of a Work of Modern Music for "Der explodierende Kopf" by Christian Jost

Wakako NAKASO, Soprano (Japan)
Jone PUNYTE, Piano (Lithuania)

Duo Florian JUST / Jan-Paul GRIJPINK

Duo Florian JUST / Jan-Paul GRIJPINK

Special Prize for the Best Interpretation of a work by Franz Schubert for "Nachtstück D 672" and "Totengräbers Heimweh D 842"

Florian JUST, Baritone (Germany)
Jan-Paul GRIJPINK, Piano (The Netherlands)

Prizewinners 2005

Composition Competition Piano Trio

Andrey Komanetsky

Andrey KOMANETSKY (Russia)

1st Prize with "Affinity to Movement"

International Composition Competition in the category "Trio for Violin, Violoncello and Piano", on the occasion of the 6th International Competition "Franz Schubert and Modern Music" 2006

Prizewinners 2003

String Quartet

ARIEL QUARTET

ARIEL QUARTET (Israel)

1st Prize
 

Amit EVEN-TOV, Violoncello (Israel)
Gershon GERCHIKOV, Violin (Israel)
Alexandra KAZOVSKY, Violin (Russia)
Sergey TARASHCHANSKY, Viola (Ukraine)

AVIV QUARTET

AVIV QUARTET (Israel/Canada)

2nd Prize & Special Prize for the best Interpretation of a Work by Franz Schubert for "Das Tod und das Mädchen“

Evgenia EPSHTEIN, Violin (Russia)
Rachel MERCER, Violoncello (Candada)
Sergey OSTROVSKY, Violin (Russia)
Shuli WATERMAN, Viola (Israel)

TWINS QUARTET

TWINS QUARTET (Russia)

3rd Prize


Elena ALEKSEEVA, Viola (Russia)
Elena ISSAENKOVA, Violin (Russia)
Tatjana ISSAENKOVA, Violin (Russia)
Irina SMIRNOVA, Violoncello (Russia)

QUATUOR TERPSYCORDES, Foto: Alexander Wenzel

QUATUOR TERPSYCORDES (Switzerland)

Special Prize for the best Interpretation of a Work of Modern Music for "Métamorphoses nocturnes“ by György Ligeti

Girolamo BOTTIGLIERI, Violin (Switzerland)
François GRIN, Violoncello (Switzerland)
Caroline HAAS, Viola (Switzerland)
Raya RAYTCHEVA, Violin (Bulgaria)


LIED DUO

Duo Peter SCHÖNE / Norie TAKAHASHI

Duo Peter SCHÖNE / Norie TAKAHASHI


1st Prize & Audience Prize



Peter SCHÖNE, Baritone (Germany)
Norie TAKAHASHI, Piano (Japan)

Duo Michael NAGY / Anette FISCHER-LICHDI

Duo Michael NAGY / Anette FISCHER-LICHDI

2nd Prize & Speciial prize for the best interpretation of a work by Franz Schubert for "Nacht und Träume"

Michael NAGY, Baritone (Germany)
Anette FISCHER-LICHDI, Piano (Germany)

Duo Thomas MEGLIORANZA / Ying-Chien LIN

Duo Thomas MEGLIORANZA / Ying-Chien LIN

3rd Prize ex aequo



Thomas MEGLIORANZA, Baritone (USA)
Ying-Chien LIN, Piano (Taiwan)

Duo Yo Chan AHN / Hedayet DJEDDIKAR

Duo Yo Chan AHN / Hedayet DJEDDIKAR

3rd Prize ex aequo



Yo Chan AHN, Baritone (Republic of Korea)
Hedayet DJEDDIKAR, Piano (Germany)

Duo Silke EVERS / Wiebke TOM DIECK

Duo Silke EVERS / Wiebke TOM DIECK

Special Prize for the best interpretation in the field of modern music

Silke Evers, Soprano (Germany)
Wiebke tom Dieck, Piano (Germany)
 

Lukas Maria KUEN

Lukas Maria KUEN (Germany)

Best Pianistic Performance in the category LIED: Blüthner-Flügel (1.90 m) made by the Julius Blüthner Pianofortefabrik Leipzig


Duo for Flute and Piano

Duo Dóra SERES / Emese MALI

Duo Dóra SERES / Emese MALI


2nd Prize ex aequo

Dóra SERES, Flute (Hungary)
Emese MALI, Piano (Hungary)

Duo Sandrine TILLY / Anne le BOZEC

Duo Sandrine TILLY / Anne le BOZEC

2nd Prize ex aequo

Sandrine TILLY, Flute (France)
Anne le BOZEC, Piano (France)

Duo Britta JACOBS / Mikhail MORDVINOV

Duo Britta JACOBS / Mikhail MORDVINOV

3rd Prize

Britta JACOBS, Flute (Germany)
Mikhail MORDVINOV, Piano (Russia)

Duo Xavier LUCK / Daniel LINTON-FRANCE

Duo Xavier LUCK / Daniel LINTON-FRANCE

Special Prize of the President of the Competition Rector em.O.Univ.Prof. Dr. Otto Kolleritsch for the most original adaptation of the Schubert LIED "Du bist die Ruh"

 

Xavier LUCK, Flute (Australia)
Daniel LINTON-FRANCE, Piano (Australia)

Duo Natsuki SEIKI / Nobue ITO

Duo Natsuki SEIKI / Nobue ITO


Special Prize for the best interpretation in the field of Modern Music for "Horch, horch, the Lerch '  im Ätherblau" by Hans Zender


Natsuki SEIKI, Flute (Japan)
Nobue ITO, Piano (Japan)

Prizewinners 2000

String Quartet

QUARTETTO ARMONICO

QUARTETTO ARMONICO (Japan)

1st Prize & Special Prize  for the Best Interpretation of a Work of Modern Music for the "Lyrische Suite" by Alban Berg

Emi IKUTA, Violin (Japan)
Ryo KUBOTA, Violoncello (Japan)
Natsuko SAKAMOTO, Viola (Japan)
Sayo SUGAYA, Violin (Japan)

AMAR QUARTETT

AMAR QUARTETT  (Switzerland)

2nd Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a String Quartet by Ernst Krenek (on the occasion of his 100th birthday on August 23, 2000)

Hannes BÄRTSCHI, Viola (Switzerland)
Anna BRUNNER, Violin (Switzerland)
Lorenz GAMMA, Violin (Switzerland)
Maja WEBER, Violoncello (Switzerland)

CONTEMPO

CONTEMPO QUARTET (Romania)

3rd Prize



Andreea BANCIU, Viola (Romania)
Adrian MANTU, Violoncello (Romania)
Ingrid NICOLA, Violin (Romania)
Marius Bogdan SOFEI, Violin (Romania)


Piano Solo

Michael WENDEBERG

Michael WENDEBERG (Germany)

2nd Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a Work of Modern Music
 

Olga ANDRYUSCHENKO

Olga ANDRYUSHCHENKO (Russia)

2nd Prize

Svetlana SOKOLOVA

Svetlana SOKOLOVA  (Russia)

3rd Prize
 

* The 1st Prize was not awareded.


LIED DUO

Duo Letizia SCHERRER / Tatiana KORSUNSKAYA

Duo Letizia SCHERRER / Tatiana KORSUNSKAYA

1st Prize





Letizia SCHERRER, Soprano (Switzerland)
Tatiana KORSUNSKAYA, Piano (Russia)

Duo Herman WALLÉN / Kanako NAKAGAWA

Duo Herman WALLÉN / Kanako NAKAGAWA

2nd Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a Work by Franz Schubert




Herman WALLÉN, Baritone (Finland)
Kanako NAKAGAWA, Piano (Japan)

Duo Bernhard BERCHTOLD / Irina PURYSHINSKAJA

Duo Bernhard BERCHTOLD / Irina PURYSHINSKAJA

3rd Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a Work by Franz Schubert
Special Prize for the Best Pianistic Performance in the category LIED Blüthner-Flügel (1.90 m) produced by the Julius Blüthner Pianofortefabrik Leipzig

Bernhard BERCHTOLD, Tenor (Austria)
Irina PURYSHINSKAJA, Piano (Russia, died in 2012)

Duo Evgenia GREKOVA / Matthias ALTEHELD

Duo Evgenia GREKOVA / Matthias ALTEHELD

Special Prize of the President of the Competition, Rector O.Univ.Prof. Dr. Otto Kolleritsch


Evgenia GREKOVA, Soprano (Russia)
Matthias ALTEHELD, Piano (Germany)

Duo Markus VOLPERT / Bernd SCHÄFER

Duo Markus VOLPERT / Bernd SCHÄFER

Special Prize for the Best Interpretation of a Work of Modern Music for "...Wenn aber ..." by Friedhelm Döhl


Markus VOLPERT, Baritone (Germany)
Bernd SCHÄFER, Piano (Germany)

Prizewinners 1997

String Quartet

JERUSALEM QUARTET

JERUSALEM QUARTET (Israel)

1st Prize & Special Prize  for the Best Interpretation of a Work of 20th Century Music

Sergei BRESSLER
Amichai GROSS
Alexander PAVLOVSKY - KUG-Professor since October 1, 2022
Kyril ZLOTNIKOV

QUINTEN QUARTET

QUINTEN QUARTET (Russia)

2nd Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a Work by Franz Schubert

Vladimir BYSTRITSKY
Dmitry KHRYTCHEV
Vladislav PESSINE
Tatiana RAZOUMOVA

* The 3rd Prize was not awarded.


Duo for Violin and Piano

Duo UEMURA / MURAMATSU

Duo UEMURA / MURAMATSU

1st Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a Work of 20th Century Music

Naho UEMURA, Violin (Japan)
Tamami MURAMATSU, Piano (Japan)

 Duo DOLL / MILFORD

Duo DOLL / MILFORD

2nd Prize & Special Prize for the Best Interpretation of a Work by Franz Schubert

Barbara DOLL, Violin (Germany)
Julian MILFORD, Piano (United Kingdom)

Duo TROSTIANSKY / VAINSHTEIN

Duo TROSTIANSKY / VAINSHTEIN

3rd Prize


Alexander TROSTIANSKY, Violin (Russia)
Dina VAINSHTEIN, Piano (Russia)


Duo for Voice and Piano (Lied)

Duo VONDUNG / VERONESI-KAGEN

Duo VONDUNG / VERONESI-KAGEN

2nd Prize ex aequo


Anke VONDUNG, Mezzosoprano (Germany)
Yasuko VERONESI-KAGEN, Piano (Japan)

Duo KOVÁCS / HEGEDÜS GÖNCZY

Duo KOVÁCS / HEGEDÜS GÖNCZY

2nd Prize ex aequo & Special Prize for the Best Interpretation of a Work by Franz Schubert

István KOVÁCS, Bass (Hungary)
Katalin HEGEDÜS GÖNCZY, Piano (Hungary)

Duo KIDON / KARLSHOJ

Duo KIDON / KARLSHOJ

3rd Prize


Klaudia KIDON, Soprano (Poland)
Kirsten KARLSHOJ, Piano (Denmark)

* The 1st Prize was not awarded.


Special Prizes

Duo BAUER / KLINGLER

Duo BAUER / KLINGLER

Special Prize  for the Best Interpretation of a Work of 20th Century Music

Thomas A. BAUER, Baritone (Germany)
Martin KLINGLER, Piano (Germany)

Eun-Jung LEE-KIM

Eun-Jung LEE-KIM (Republic of Korea), Piano

Promotion Prize & Special Prize of the Jury for the Pianistic Performance in the LIED category

Sabina VON WALTHER

Sabina von WALTHER (Italy), Soprano

Promotion Prize